ערב הסעודית והשירות

ד״ר גיא בכור פרסם השבוע מאמר הדן בהתפתחות כלכלית מענינת במפרץ הפרסי , ובמיוחד בערב הסעודית. הוא מציין כי התפרסם דוח של קרן המטבע הבינלאומית, ובו מצויין כי צפוייה ירידה בהכנסות מהנפט. באם מחירי הנפט לא יעלו, הממלכה תקלע לקשיים כבר תוך חמש שנים מהיום .

הסיבה המרכזית לירידת המחירים היא התפתחות שהחלה בארה״ב באמצעות טכנולוגיית פצלי הנפט והגז, שבזכותה הפכה השנה ארה״ב ליצרנית הנפט הגדולה בעולם, לפני סעודיה, והמחירים בעולם נחתכו במקביל לירידת הביקוש העולמי.

בסרטון הבא מוצגת התבוננות נוספת על הנושא:

במקביל, נתונים מעניינים מוצגים בטבלה שלהלן המתבססת על דו"ח של CIA שמוצג גם בויקיפדיה. ניתן לראות בטבלה את עשרים הכלכלות המובילות בעולם. לכל מדינה מוצג התמ"ג שלה, אחוז החקלאות מהתמ"ג, ואחוז השירות מהתמ"ג. למשל בארה"ב שהיא הכלכלה המובילה בעולם: החקלאות תורמת 1.12% מהתמ"ג, התעשייה 19.1% ואילו תרומת השירות היא המשמעותית ביותר ועומדת על 79.7%.

המשותף לכל הכלכלות, להוציא את ערב הסעודית, הוא המרכיב הגבוה של השירות בתמ"ג. החל מארה"ב עבור באנגליה ועד שוויץ, חלק השירות בתמ"ג עולה על 55% וברוב המדינות הוא עולה על 70%.הכלכלה יוצאת הדופן היא ערב הסעודית שבה חלק השירות נמוך , ליתר דיוק 31.1%. זאת למרות ניסיונות לייצר הכנסות משירות. למשל, בתחום התיירות, מתנהל פרויקט של בניית המלון הגדול בעולם שבנייתו תסתיים בשנת 2017 אשר תמונתו מוצגת למטה.

המסקנה המדהימה הנובעת מהצלבת הנתונים היא שכאשר כלכלה שלמה מתבססת על ייצור, במקרה של ערב הסעודית ייצור נפט, ולא על מערכות שירות – העתיד הוא מאד בעייתי. מתן שירותים הוא תמיד מגוון ורחב, ונפילה בתחום שירות אחד לא תגרור את כל הכלכלה מטה. לעומת זאת מיקוד בתחום יצרני יחודי, אפילו אטרקטיבי כמו נפט, יכול להיות בעייתי, לאור העובדה שגם ליצור הנפט נמצא תחליף.

מתן שירותים נותן נפח כספי נכון לכל כלכלה, השירות הוא למעשה המפתח לכלכלה משגשגת.העתיד טמון בשירות.

 

להצטרפות לקבוצה ב LinkedIn 

לקבלת עידכונים סמנו לייק בעמוד הפייסבוק שלי

לפרטים על התוכנית להנדסה וניהול מערכות שירות

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s