מה גורם למה?

ניתן למצוא באמצעות שימוש בכלים סטטיסטיים כי קיים קשר בין גובה האדם ליכולת הקריאה שלו. דהינו,ככל שהאדם גבוה יותר הבנת הנקרא משתפרת פלאים.
המדד הסטטיסטי שיכול להוכיח זאת הינו הקורלציה . במחקר עליו אני מדבר חושבה קורלציה גבוהה ברמת ביטחון גבוהה. כמובן שגודל המדגם חשוב, והמחקר עליו אני מדבר הוא עצום בגודלו, ואותן תוצאות חוזרות על עצמן בארצות שונות, ובתרבויות שונות ,בכל רחבי העולם.


פרט חשוב שכדאי להזכיר היא העובדה כי המחקר נערך בכיתות הנמוכות של בית הספר. מכאן, שיכולת הבנת הנקרא של תלמידי כיתות ג' היא טובה משל תלמידי כיתות א'. אין ספק שממוצע הגובה של הילדים בכיתה ג' הוא גדול מזה של ילדים בכיתה א'. למרות שקימת קורלציה בין הגובה ליכולת הקריאה, הגובה איננו הסיבה ליכולת הזו . קיים הבדל מהותי בין סיבתיות לקורלציה ובפרקטיקה של החיים אנו תמיד צריכים לזהות את הסיבתיות .
חשוב להבין כי גם הסיבתיות היא רק חלק מהסיפור האמיתי . במציאות , במקרים רבים,קימות השפעות הדדיות בין גורמים שונים .
לדוגמא, נמצא במחקר כי בשכונות בהן יש שבילי הליכה, המספר היחסי של בעלי המשקל העודף הוא קטן יחסית לשכונות בהן אחוז שבילי ההליכה נמוך. לכאורה, השבילים יכולים להסביר את המשקל העודף.
בואו עזבו את הדיאטה ונבנה שבילים…
אבל זו דוגמה לכך כי ההבנה שירידה במשקל נגרמת על ידי פעילות ספורטיבית זמינה היא רק חלק מסיפור מורכב יותר. בפועל , קיים תהליך שלם של שימוש בשבילים לריצה ולהליכה. כחלק מתהליך טבעי,השלב הבא יהיה הבנת הצורך בשבילים על ידי התושבים. לאחר מכאן, פנייה של התושבים לרשויות בבקשה להרחיב את היקף השבילים. בנייה של שבילים נוספים ושימוש מוגבר בהם.דהינו, נוצר תהליך שלם ומורכב של היזון חוזר הנובע משימוש ,רצון להרחבת השימוש, בנייה של עוד שבילים, רצון להרחבה וכך הלאה.
כך פועלות מערכות דינמיות . הבנת ההתנהגות , ביצוע ניתוח שלה, וקבלת החלטות נכונות עוד לפני תחילת התהליך , זו הדרך הנכונה להתמודד עם מערכות דינמיות.
חשוב לציין, כי קימים כלים ממוחשבים לניתוח ההתנהגויות הללו במסגרת שיטה הנקראת דינמיקת המערכות. בפוסטים עתידיים ארחיב על השיטה.
שיטה זו נלמדת במסגרת התואר השני בהנדסה וניהול מערכות שירות.

הצטרפות לקבוצה ב LinkedIn

לקבלת עידכונים סמנו לייק בעמוד הפייסבוק שלי

לפרטים על התוכנית להנדסה וניהול מערכות שירות

 

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s