ניהול ללא ניהול סיכונים מסוכן

דונלד רמספלד שהיה מזכיר ההגנה האמריקני אמר משפט שזכה לקיתונות של בוז ואפילו לסרטון ביו טיוב

לעיתים, מה שנראה לאנשים מסוימים כמו משפט טפשי מתגלה בהקשרים רחבים יותר כמשפט חכם ומוביל דרך.
ארגוני שירות המאמצים את משולש השירות חיבים להפעיל סדרה של תהליכים המתייחסים לניהול סיכונים.
סיכון מוגדר כסיכוי לפגיעה במטרות הארגון. כאשר, המטרה של ניהול הסיכונים היא למנוע את הפיכת הסיכונים לאירועי כשל,  ובכך לפגוע בביצועי הארגון.
תהליך ניהול הסיכונים מורכב מסדרה של תת תהליכים הכוללים את זיהוי הסיכונים הרלבנטיים, הגדרת מידת הנזק העלול להווצר כתוצאה מהמימוש שלהם, את תוכנית הפעולה הנדרשת, וזאת תוך קיום של תהליכי מעקב ובקרה.
ניהול הסיכונים חייב להתייחס לכלל המרכיבים של משולש השירות : ניהול הלקוחות – טיפול במכלול הקשרים עם הלקוח בהיבט התהליכי וההתנהגותי. ניהול ותפעול – מכלול הפעילויות והתהליכים של השירות. ניהול תשתיות – הסביבה הממוחשבת והמתוקשבת התומכת בשירות.
נחזור למשפט של דונלד רמספלד בהקשר של ניהול הסיכונים. המשפט מציג באופן עמוק את מטרת ניהול הסיכונים ואת כיווני הפעולה הנדרשים. הוא אמר כי יכולים להיות אירועים שאנו יכולים לצפות אותם ומכאן יכולים להעריך את הנזק הצפוי להגרם על ידם. למשל, אירוע של התמוטטות פיננסית של לקוח שהיקף הרכישות שלו מהארגון ידוע. הנזק שיגרם ניתן להערכה. לעומתם ישנם אירועים שאנו יכולים לצפות אותם אולם איננו יכולים לצפות את מידת הנזק שיגרמו לארגון. למשל, יש סיכוי כי הרגולציה תשתנה,  איננו יודעים מה מידת הנזק שאותו שינוי יגרור אחריו.  הגרוע מכל הם הײברבורים השחוריםיי אותם אירועים שאין אנו יכולים לצפות , וכמובן, אין אנו יכולים לאמוד את מידת הנזק אותם יגרמו.
מכאן,  שמטרת תהליך ניהול הסיכונים הוא חשיבה מוקדמת, שיטתית ומקיפה שתעביר את מכלול הסיכונים לקטגוריה הראשונה, דהינו, צמצום אי הודאות באמצעות חשיבה מובנית ושיטתית הנסמכת על ידע אקדמי,מודלים כמותיים וניסיון מקצועי.
האם דונלד רמספלד ראוי ללעג על המשפט הכל כך חכם הזה?

לקבלת עידכונים סמנו לייק בעמוד הפייסבוק שלי

לפרטים על התוכנית להנדסה וניהול מערכות שירות

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s